Anasayfa
Akça Holding sera domateste büyüyecek
 Kuru meyvede Osman Akça markası ile üretim ve ihracat yapan Akça Holding, Smyrna markasıyla başladığı sera domates üretimi ve ihracatının etkinliğini yeni yatırımla artıracak. 1955 yılında
Osman Akça tarafından kurulan Osman Akça A.Ş, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı üretimi ve ihracatındaki başarısını domates üretimine de taşıdı. Şirket, üretimi artırmak için 90 dönüm olan sera arazisini yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırımla 350 dönüme çıkaracak.
Bünyesinde bulunun bir diğer grup şirketi olan Smyrna AŞ ile tamamı yurtdışına ihraç edilen domatesler ürettiklerini dile getiren Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça, 1977 yılında üzüm ihracatına başladıklarını hatırlatarak, 310 milyon dolar cirosu ve tarıma dayalı sanayide entegre işletmeleriyle Türkiye’nin devleri arasında yer aldıklarını ifade etti.  Grup şirketlerinden Menderes Tekstil’in Denizli fabrikasının yanında bulunan jeotermal bölgede geçtiğimiz yıl topraksız tarım ile domates ekmeye başladıklarını anımsatan Akça, “Fabrikanın yanında iki jeotermal kuyu açtık. Çıkan sudan da yararlanmak amacıyla o bölgeye 90 dönüm bir sera yaptık. Burada topraksız tarım olarak domates üretiyoruz” dedi.
Üretimin tamamını Avrupa ve Rusya pazarına ihraç ettiklerine dikkat çeken Akça, geçtiğimiz yıl 3 milyon Euro ciro elde ettiklerini, bu sene de beklentilerinin o yönde olduğunu açıkladı. “Hedefimiz buradaki sera alanını üç yılda 350 dönüme çıkarmak” diyen Akça, seralarının sektördeki büyüklerden biri olacağını vurguladı. Şu anda serada üretilen domatese  karşı büyük bir talep olduğunu anlatan Akça, “Bunun boşluğunu görüyoruz. Bu nedenle domates ile devam edeceğiz, başka ürün düşünmüyoruz. 90 dönüm olan serayı 350 dönüme çıkarmak için yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız” açıklamasında bulundu. 
Günde 250 tonluk üretim
Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 45 bin metrekare arazi üzerinde 25 bin metrekare kapalı alanda kurulu olan tesislerde günde 250 ton üretim yapan Osman Akça AŞ, kuru üzüm için hijyenik ve tamamen otomatik sistem ile çalışan üniteleri ile hizmet veriyor. İncir ve kayısının işletildiği Aydın’ın Köşk tesislerinde de sezona göre 2 bin işçi ile günde 120 ton incir, 20 ton incir ezmesi, 10 ton kesik incir, 5 ton kayısı ve 10 ton kesik kayısı işleniyor. Manisa’da bulunan Alaşehir bağ ve depolama tesisinde ise, 50 hektar bağ alanı içinde 6 bin metrekare kapalı alanda Golden, IPM ve organik üzümün üretim ve stoğu yapılıyor.
 
< Önceki   Sonraki >

 

 

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Makaleler

Türkiye’de Franchising Sistemi Ve Markalaşma
http://www.izmirmarka.com/images//ufradd.jpgFranchising sistemi, yatırımcıya, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için çalıştığı bilgi birikimini kullanarak bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratarak, yatırımcının ciddi bir yatırım yapmada bilgi birikimini kullanarak bir iş sahibi olmasını sağlamaktır.
Devamını oku...
 
Ticaretteki Gerçek Dostunuz, Çözüm Ortağınız!
http://www.izmirmarka.com/images//cumhura.jpgKuruluşumuzdan bu yana yaklaşık 50 binin üstünde marka, 5 binden fazla patent ve faydalı model başvurusuna imza atmış olmakla birlikte 25 bini aşkın müşteri portföyümüzle 14 yıldır sektörde kalitemiz ve tecrübemizle faaliyet göstermekteyiz.

Devamını oku...
 
Film Gerçek Oluyor
http://www.izmirmarka.com/images//barisboy.jpgHatırlanacağız üzere başrolünü Tom Cruise'ın oynadığı Azınlık Raporu filminde, Tom Cruise Gap mağazasından içeri girdiğinde, kişisel bir reklâm, geçmiş alımlarının bir listesiyle kendisini karşılıyordu.
Devamını oku...